środa, 19 stycznia 2011

Pathfinder wyprzedza w sprzedaży czwartą edycję

Amerykańska blogosfera huczy na temat rosnącej sprzedarzy Pathfindera na niekorzyść 4. edycji Dungeons & Dragons. Czy to koniec giganta? Nie, wiem możliwe, nie jestem wnikliwym obserwatorem nowej edycji pierwszego erpega, ale z tego co zaobserwowałem wizardzi rozmieniają się na dobre - oprócz zasad z podstawowej trójcy(phb, mm i dmg) pojawiły się jeszcze essentials i red box. I tu według mnie rodzi się pytanie - które zasady są obowiązujące? To i pewnie wiele innych czynników skłoniło naszych zachodnich "braci w hobby" do przerzucenia się na Pathfindera, do którego wystarcza jeden podręcznik(no dobra bestiarusz też się przyda). Nie wiem jak Was, ale mnie ten stan rzeczy bardzo odpowiada, dedeki w obecnej postaci w ogóle mnie nie interesują, zajmują niepotrzebnie dużą część rynku nie pozwalając tym samym innym grom wybić się. Czekam podekscytowany na rozwój wydarzeń.

2 komentarze:

  1. Wszystkie wersje D&D 4ed. są kompatybilne. Różnią się tylko skomplikowaniem. W Red Box są gotowe postacie, a w Essentials ograniczony wybór ras i klas. Ale faktycznie Wizardzi chyba nieco stopują z D&D. Już wycofali się z figurek, zmniejszyli liczbę zapowiadanych nowości z 4 do 3. Character Builder chyba nadal nieuaktualniony.

    Mnie to jednak nie cieszy, gdyż DnD4 bardziej mi się podoba od Pathfindera. Jest prostszym systemem, mniej regulującym każdy szczególik rozgrywki. A że dużo dodatków? Nie trzeba wszystkiego kupować, a przynajmniej jest wybór.
    Choć przyznam, że przygody Paizo wydają lepsze. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma problemu z mieszaniem dodatków do 4 edycji. Ja np używam zasad dla postaci z Players Handbooków a potwory mam głównie z Monster's Vault. Wywalenie figurek to też dla mnie duży plus, nie ma już boosterów z 3 śmieciami, jedną przydatną i jedną fajną której się nigdy nie użyje. Żetony to jest przyszłość, zresztą zobaczcie na forum paizo ilu ludzi się ich domaga i ilu kupiło Monster's Vault tylko dla żetonów. Z tym jednym podręcznikiem to niby tak jest ale jak ktoś chce mieć wszystkie interesujące go elementy gry to musi mieć podstawke, Bestiary(najlepiej oba bo w pierwszym potworów jest za mało) i APG a ultimate magic też by się przydał...

    OdpowiedzUsuń